PostHeaderIcon Potomkovia “Huncokarov” hodovali na piesku pri Modre

            Stalo sa už tradíciou, že na sviatok sv. Márie Magdalény sa v Modre na Piesku pri jej kaplnke stretávajú potomkovia horských drevorubačov " Holzfäller" , ktorí od polovice 18. storočia žili a pracovali v Malých Karpatoch. Miestne obyvateľstvo ich nazývalo slovom " Huncokari"( Holzhacker) . Títo kolonisti pôvodne prišli z alpských oblastí Rakúska. Všetci boli katolíci a Máriu Magdalénu si uctievali spolu so svojim patrónom sv. Vincentom.
Táto púť, či vlastne hodová slávnosť sa konala už po desiaty  raz .
            Organizačný výbor- mesto Modra a rodina Hemžalová z penziónu Huncokar pripravili trojdňové slávnosti naplnené pestrým programom.
V nedeľu 24. 7. 2011 sa začali sv. omšou pod majestátnymi lipami pri kaplnke sv. Márie Magdalény
            Sv. omša bola obetovaná za zomrelých drevorubačov a ich potomkov. Druhý obetný úmysel bol venovaný za zomrelého pátra Ďurčeka. Hlavným celebrantom bol vdp. Pilarčík a jeho bratia Jezuiti z Trnavy, ktorí v letných mesiacoch už od roku 2002 slúžia každú nedeľu pri kaplnke sv. omšu.
Duchovným obohatením tohtoročnej hodovej sv. omše bol spevácky zbor Singende Omas z Bratislavy, ktorý organovú hudbu doplnil svojim spevom.
            Po sv. omši organizátori pripravili pre kňazov a spevácky zbor obed, po ktorom zazneli znovu piesne z repertoáru speváckej skupiny.
            Prítomní sa tešili z požehnaného dobrého počasia a nakoniec si v dobrej nálade zaželali, aby sa o rok v dobrom zdraví a pohode na tejto púti znovu stretli.
            Ostatní hostia a potomkovia horských drevorubačov si ešte pred obedom prezreli zachovalý drevorubačský dom rodiny Herchlovej neďaleko kaplnky. Ich dcéra Irenka a miestni veriaci sa vzorne starajú o kaplnku a jej okolie a tiež zabezpečili hodový duchovný program a agapé po sv. omši pre všetkých.
            Viacerí príbuzní horských ľudí si potom uctili ich pamiatku na pekne udržiavanom horskom cintoríne. Krátkym príhovorom, modlitbou a položením kytice kvetov vyjadrili svoju vďaku všetkým, ktorí od polovice 18. storočia žili a pracovali v lesoch Malých Karpát.
            Potom nasledovalo slávnostné stretnutie potomkov a hostí na nádvorí penziónu Huncokar. Počas celého priebehu slávnosti sa podávalo občerstvenie- poľovnícky guláš, pečené klobásy, lokše a iné špeciality, ktoré akosi k hodovej slávnosti patria. Samozrejme bolo i čím utíšiť smäd,
            Po obede si prítomní vypočuli príhovory viacerých hostí a organizátorov stretnutia.
            Stretnutie moderoval miestny historik pán Kantek, ktorý znovu všetkých privítal..
            Dušan Dobrovodský zdôraznil potrebu zachovania pamiatky na bývalých obyvateľov Malých Karpát múzejnou expozíciou., webovou stránkou a prípadne i skanzenovou formou. Prítomných vyzval ku spolupráci pri zbieraní starožitností po predkoch.
            PHDr. Panczová informovala o príprave publikácie príbehov, pôvodných huncokarov, ktoré si vzájomne rozprávali pri večerných posedeniach.
            Pán Vladimír Schwandtner vo svojom vystúpení potvrdil, že vzhľadom na rozsah materiálov, ktoré o horských ľuďoch vlastní zriadil nedávno web stránku a uviedol jej adresu- www.huncokari.sk-čo ostatní prítomní privítali. Hovoril i o vlastnom výskume, ktorý doteraz vykonal. I on vyzval prítomných ku spolupráci na zachovaní pamiatky na našich predkov.
Na podujatí sa zúčastnili i traja poslanci MsZ mesta Modra-PHDr. Jančovičová, Juraj Peržo a pani Dugovičová. Prítomných informovali o krokoch mesta Modra v záujme zachovania pamiatky na huncokarov.
            MUDr. Pátek si zaspomínal na svoje mladícke spolužitie s touto etnickou skupinou.
            MUDr. Táčovský informoval o svojom skúmaní histórie rodiny Hirner, ako i živote a práci Waldleuten všeobecne.

            V ďaľšom D. Dobrovodský predstavil prítomných potomkov rodiny Gschill a Weber, pričom poďakoval už zosnulému rodinnému kronikárovi Ottovi Weberovi za jeho dlhoročnú prácu pri objasňovaní minulosti a zostavovaní rodokmeňa obidvoch rodov.
            O slovo bola požiadaná i prítomná 83- ročná sestra Ottu Webera- pani Loti Weberová-Hrozáňová, ktorá so svojim bratom spolupracovala od roku 1967. Zaujímavo sa rozhovorila o nárečovom dialekte svojich predkov, ktorý ako dieťa sama počula a používala. Uviedla viacero výrazov, viet, veršov, pozdravov a modlitieb, ktoré používali pri bežných i slávnostných príležitostiach. Svoje spomienky na život v typickej "holzhacker" rodine zapísala v 30 stranovom rukopise.
            Na záver prítomným znovu zaspievali časť zo svojho repertoáru i Singende Omas a zožali veľký potlesk.

            Stretnutie a besedu zakončil pán Kantek, ktorý všetkým poďakoval a vyzval ich k veselej zábave a tancu pri hudbe prítomnej kapely.
                        Veď tak to na hody má byť. Veselo.
Autori článku:   Za organizačný výbor Irena Herchlová a Dušan Dobrovodský

                                             

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Predmet

Vaša správa

Súhlasím s anonymným použitím tohoto textu

Prepáčte, ak ihneď neodpoviem

Hľadať
OZNAMY
Pozývame Vás na HUNCOKÁRSKE HODY v areáli penziónu HUNCOKÁR Modra Piesok (22. - 23. - 24. júla 2016) Otvorenie slávnosti je v piatok 22. júla 2016 o 16.00 hodine. Program pokračuje až do nedele. V nedeľu o 10.30 sa koná svätá omša pri kaplnke Márie Magdalény .
Nálepky

WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck requires Flash Player 9 or better.

Kalendár
August 2019
P U S Š P S N
« Okt    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Kto je online